NAZIV PROJEKTA
Marjan 2020 – Brdo prošlosti, oaza budućnosti
FOND/PROGRAM
Europski fond za regionalni razvoj; OP Konkurentnost i kohezija 2014.-2020.; Promicanje održivog razvoja prirodne baštine
RAZDOBLJE PROVEDBE PROJEKTA
8.12.2016. – 31.5.2022.
TRAJANJE PROJEKTA
65 mjeseci i 23 dana
UKUPNA VRIJEDNOST PROJEKTA
26.614.389,24 kn
NOSITELJ PROJEKTA
Javna ustanova za upravljanje Park-šumom “Marjan“
SVRHA I OPRAVDANOST PROJEKTA
Park-šuma Marjan jedinstven je primjerak prirodne baštine, opjevan u nekoliko pjesama, stvaran od strane ljudi, i za ljude, te za sve Splićane diljem svijeta predstavlja uz Svetog Duju, simbol grada Splita.
Rijetko koji oblik prirodne baštine znači ono što Splićanima znači Marjan, no međutim, upravo ta činjenica dovela je do niza apsurda u kojima je svaka intervencija unutar park-šume nepoželjna do te mjere da su svi sadržaji, koji su izgrađeni prije preko pola stoljeća, devastirani i zapušteni.
Marjan, kao samotno, golo brdo, su naime, pošumili građani Splita, koji su tijekom niza godina, a poglavito u prvoj polovini 20. Stoljeća, razvili brojne sadržaje, kao što je zoološki park i botanički vrt, sve staze, puteve i šetnice, osmatračnicu, vidikovce, stepeništa, crkvice, plaže i ceste. Sve to je nažalost danas u najvećoj mjeri izvan funkcije i totalno devastirano, čime ovo područje prirodne baštine, bez obzira na visoku razinu prezervacije svojeg prirodnog okoliša, čini posjete istom svedene isključivo na prirodnu baštinu – samu šumu – što nije nužno loše u kontekstu činjenice da Splitu izrazito nedostaje zelenih prostora i javnih parkovnih površina, no međutim, ne zadovoljava potrebe raznih vrsta posjetitelja, a koje može zadvoljiti samom obnovom postojećih sadržaja, bez ikakve izgradnje.
Tako je Botanički vrt zapušten, zoološki vrt je u potpunosti zatvoren i iseljen, šetnice su u dobrom dijelu šume nedostupne prosječnom čovjeku zbog zaraslosti ili ispranog materijala, marjanske kućice su većim dijelom porušene ili uništene, a značajan dio sportske infrastrukture, vježbališta i sadržaja također van funkcije.
Ovaj projekt, potaknut od Javne ustanove za upravljanje park-šumom Marjan, te grada Splita i partnera cilja upravo na totalni preobražaj park-šume Marjan i vraćanje starog duha Marjana, kroz mnoštvo sadržaja za građane grada Splita te sve ostale posjetitelje.
Projekt je upravo iz navedenog razloga i nazvan «Marjan 2020 – Brdo prošlosti, oaza budućnosti» s obzirom da će razviti niz posjetiteljskih infrastrukturnih sadržaja, opremiti i unaprijediti signalizaciju, sve pješačke, biciklističke i trim rute, uvesti niz vježbališta, atrakcija, edukativnih sadržaja, i na sve to uspostaviti sustav prometa cestom i morem, te početi s nizom radionica, edukacija, škola u prirodi i sportu, te na koncu razviti cjelokupni edukacijski i informacijski multimedijalni sustav prezentacija na internetu i tržištima, ali i u vlastitom informacijskom i prodajnom prostoru.
Sve navedeno – biti će ostvareno praktički bez ikakve gradnje, na postojećim izgrađenim površinama i prostorima, čineći projekt, mada maksimalan obujmom – minimalnim u smislu intervencije u prirodni ambijent i okoliš šume.
Ciljna skupina projekta su svi posjetitelji park-šume, počevši od dnevnih korisnika i posjetitelja, primarno sportaša iz brojnih okolnih sportskih klubova, zatim lokalnog gradskog stanovništva, povremenih posjetitelja iz šire okolice grada Splita, do posjetitelja diljem Republike Hrvatske i inozemstva, pri čemu će za sve navedene biti razvijeni zaista diverzificirani oblici posjetiteljske ponude park-šume, prilagođeni njihovim željama i potrebama.
Generalno velika komponenta projekta su brojni edukativni sadržaji za povećanje svijesti o potrebi prezervacije prirodne baštine i bioraznolikosti park-šume, koji je usmjeren na sve posjetitelje, ali posebice na turiste kao povremene posjetitelje, te djecu i mlade, kao ključnu cilju skupinu za edukaciju i prijenos znanja mlađim generacijama o prirodnoj baštini koja se mora štititi kako bi je isti mogli koristiti u budućnosti.
Osim edukativnog karaktera, tu su svakako i brojni rekreativni, sportski i adrenalinski sadržaji koji zadovoljavaju potrebe brojne sportske publike, rekreativaca, sportskih klubova, djece, mladih te škola u prirodi i škole multifunkcionalnog kineziološkog razvoja, a koji su zasigurno distribucijom i populacijom najčešća skupina park-šume Marjan.
Nadalje, izuzetno važna skupina su i osobe s posebnim potrebama i s invaliditetom s obzirom da će se Marjan, koji posjeduje i plažu za invalide, prilagoditi i postati izuzetno prijateljsko okruženje za osobe s raznim vrstama invaliditeta, mapirajući točne rute i puteve te razvijajući niz sadržaja informacijskog i komunikacijskog tipa za osobe s poteškoćama.
Sve navedene skupine u svojem pristupu, moći će koristiti sustav prijevoza posjetitelja morskim i cestovnim putem suvremenim ekološkim vozilima i plovilima na električni pogon – pri čemu će Marjan postati jedinstveno takvo područje u Republici Hrvatskoj sa suvremenim električnim transportnim sustavom.
OSOBE NADLEŽNE ZA PROJEKT
Denis Sikirica, Ana Perčić, Robert Koharević i Antonela Čmrlec.
Više informacija na: https://strukturnifondovi.hr/
Više o operativnom programu Konkuretnost i kohezija: https://strukturnifondovi.hr/eu-fondovi/esi-fondovi-2014-2020/op-konkurentnost-i-kohezija/ i https://strukturnifondovi.hr/vazni-dokumenti-operativni-program-konkurentnost-i-kohezija/